- pulzuspont
Füstikefű – orvosi füstike

Az orvosi füstike (Fumaria officinalis), (egyéb nevei: füstike, füstikefű, epefű, földi epefű.), a boglárkavirágúak (Ranunculales) rendjébe és a mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozó lágy szárú, egynyári növényfaj. Európától Közép-Ázsiáig honos, a Fumaria (füstike) nemzetség leggyakoribb képviselője Nyugat- és Közép-Európában. Szántóföldek szélén, utak mentén, köves helyeken, kertekben terem. Virágzata sokvirágú fürt, melynek virágai kicsinyek, vöröses színűek. Virágzása a nyári hónapokra esik.
Hogyan gyűjtsük?
A növény föld feletti részét használják gyógyászati célokra, amit általában virágzáskor, június-augusztusban gyűjtenek.
Mi van benne?
A növény alkaloidokat (protopint, kriptopint), flavonoidokat, fumársavhoz kapcsolódva szerves savakat tartalmaz.
Mire jó?
A gyógynövény vértisztító, étvágy- és emésztést serkentő hatású. Görcsoldó tulajdonságának köszönhetően oldja az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélrendszer görcseit. Bizonyítottan jó hashajtó és epehajtó hatású. A népi gyógyászatban székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére alkalmazzák. Fumársav-tartalmának köszönhetően szabályozza a bőr anyagcseréjét is, ezért előszeretettel ajánlják a pikkelysömör kezelésére.
Házi alkalmazása
Erős hatása miatt önmagában ne, inkább csak teakeverékben használjuk.
Epekő, epegörcs elleni teakeverék:
Füstikefű, apróbojtorján, fodor- és borsmentalevél, orbáncfű egyenlő arányú keverékéből 1 evőkanálnyit 0,5 l forrásban levő vízhez teszünk, lefedjük, a hőforrást elzárjuk. 15 percnyi állás után leszűrjük, édesítés nélkül egész napra elosztva, kortyonként fogyasztjuk.
Tinktúrájából naponta maximum 20 csepp adagolható.
Hajnövesztő gyógyfüves tonik:
3-3 dkg orvosi füstikefűből, nyírfalevélből, majoránnából, rozmaringból és egy csipet szegfűszegből 1 l vízzel 5 perces főzetet készítünk, kihűlés után leszűrjük. Hozzákeverünk 1 dl csalán- és bojtorjángyökérből készült tinktúrát, ezzel a tonikkal esténként alaposan bedörzsöljük a fejbőrt.
Ekcéma, pikkelysömör elleni borogatószer:
Orvosi füstike, orbáncfű, réti füzény, lándzsás útifű, bojtorján és erdei mályva keverékéből forrázatot készítünk, ha kihűlt, dupla gézen vagy filterzacskón leszűrjük. Steril géz vagy vatta segítségével a kezelendő bőrfelületet naponta többször beborogatjuk. Diólevéllel társítva, főzetét aranyeres panaszok kezelésére alkalmazhatjuk. Forrás:hazipatika,egeszsegtukor,tgy-magazin